Vožnja po kiši
15/10/2020 Nema komentara Članci Adminuser

Loši vremenski uslovi i jaka, gotovo neprestana kiša mogu uplašiti mnoge vozače koji ne znaju kako postupiti u lošim uslovima i nenadanim situacijama, a ako obratite pažnju na ovih nekoliko uputa, vaša će kišna vožnja postati mnogo ugodnija.

Apsolutno prva stvar koju morate poduzeti prilikom vožnje po jakoj kiši, odnosno u lošim uslovima vidljivosti jest upravo – vidljivost. Pobrinite se da su svi prozori na autu čisti i nezamagljeni, jer ćete tako, osim što ćete bolje vidjeti prema vani, biti manja opasnost za druge učesnike u saobraćaju.

Zbog izlizanih i potrošenih guma automobil će lakše proklizati u zavoju, a većinu vozača tad uhvati panika. Dogodi li vam se to ipak, nikako ne smijete nagaziti na kočnicu i naglo okrenuti volan u smjeru zavoja. Lagano puštajte gas i ispravite volan kako bi gume opet uhvatile kontakt s površinom.

Za vrijeme vožnje po kiši, drugi vrlo čest problem je takozvani “aquaplaning”. Čak ni dobre gume ni iskustvo neće spriječiti da nagli nailazak na duboku lokvu izbaci automobil iz balansa pa treba znati kako pravilno reagirati. Naime, problem vožnje po kiši nastaje kad je ispod gume previše vode, više nego vozilo može istisnuti svojom težinom pa potpuno gubi kontakt s asfaltom klizi na sloju vode između gume i ceste. U tom slučaju je najveća pogreška nagli pritisak kočnice jer uzrokuje potpuni gubitak kontrole. Maknite nogu s gasa dok automobil ne uspori i “nađe put”. Kad osjetite da je guma ponovno na asfaltu polako prikočite i skrenite u željenom smjeru. Volan se ne smije okretati dok je auto bez kontrole.

Kako biste smanjili mogućnost da se ovo dogodi potrebno je smanjiti brzinu, isključiti tempomat i obratiti više pažnje na stanje na cesti.

Vrlo važno je napomenuti, nemojte voziti ako ste umorni, i zaustavite se svakih 2 do 3 sata vožnje. Vožnja po kiši zahtjeva od vozača veću koncentraciju i češće pauze.

Leave a reply